Risikomanagementsoftware vun Drëttubidder

Risikomanagementsoftware vun Drëttubidder fir Entwéckler

Well d'Softwareentwécklung méi séier a méi ofhängeg vun Open Source gëtt, muss d'Expositioun duerch Risikomanagementsoftware vun Drëttubidder ass elo eng Prioritéit. Wéi och ëmmer, fir Är Codebasis ze schützen, heescht et iwwer Basisauditen erauszegoen. E modernen Risikomanagementplattform vun Drëttubidder muss déif an Är pipelines, Är Ofhängegkeeten an Är Runtime-Verméigen. Dofir ersetzen d'Équipen veraltet Risikomanagementsoftware vun Drëttubidder mat Tools, déi mat der Geschwindegkeet vun den Entwéckler schaffen. An dësem Kontext, Risikomanagementsoftware fir Drëttubidder a Fournisseuren muss Iech hëllefen, Malware, veralteten Paketen, Lizenzkonflikter an onsécher Konfiguratiounen automatesch an kontinuéierlech z'entdecken.

Aféierung: Risiko vun Drëttpersounen ass net méi nëmmen ëm d'Liwweranten

Déi meescht Risikoinstrumenter fir Ubidder konzentréiere sech op d'Beschaffung, net op pipelines. Si soen Iech, wien d'Software verkaaft huet, net wat tatsächlech an Ärer App leeft. Mëttlerweil importéieren, benotzen an implementéieren Entwéckler all Dag Komponenten vun Drëttubidder.

Dir zitt Ofhängegkeeten aus ëffentleche Registere eran, vertraut op Paketen mat fehlende Maintainer, an setzt Docker-Images an, déi nach ni een gescannt huet. Juristesch an Compliance-Teams iwwerpréiwen dës Drëttubidder net. Entwéckler fusionéieren se direkt an d'Produktioun.

Also, Dir braucht eng nei Strategie. Fir Drëtt-Partei-Risiken an DevOps ze verwalten, musst Dir richtege Code scannen, verfollegen, wéi Komponenten sech behuelen, a Vertrauensrichtlinne fir Äre Stack duerchsetzen. De Risiko läit an Ärem Repo, net an engem Liwwerantkontrakt.

2. Firwat Risikomanagementsoftware vun Drëttubidder net ka gesinn, wat an Ärem Code steet

Traditionell huet Drëttpartei-Risiko och e Risiko vum Fournisseur bedeit. Dir géift e Questionnaire schécken, Zertifizéierungen iwwerpréiwen, vläicht e kuerzen Audit maachen a weidergoen. Software funktionéiert awer net méi esou.

Haut zitt Är Codebasis Paketen aus npm, PyPI, Maven, DockerHub, a méi. Dëst sinn net Ubidder, déi Dir engagéiert, si sinn Mataarbechter, déi Dir net kennt. E puer vun hinnen hunn kritesch Ofhängegkeeten, anerer hunn hire Code zënter Joren net méi aktualiséiert. An heiansdo luet een Malware erop, déi als nëtzleche Modul verstoppt ass.

Dofir stellen dës "onsichtbar Fournisseuren" eng wuessend Attackfläch duer. Si kënnen aféieren:

  • Kritesch Schwachstelle
  • Inkompatibel oder riskant Lizenzen (GPL, AGPL, SSPL…)
  • Verlooss Paketen ouni zukünfteg Updates
  • Trojaniséiert Ofhängegkeeten oder verschleiert Notzlaaschten

Dofir schützt Iech d'Vertrauen nëmmen op traditionell Risikomanagementsoftware vun Drëttubidder net virun Bedrohungen, déi scho an Ärem Betrib sinn. pipelineWann Är Risikostrategie vun Drëttpersounen kee Scannen op Komponentenniveau enthält, loosst Dir eng blann Fleck wäit op.

Ausserdeem, Konformitéitskader wéi DORA an NIS2 erwaarden elo, datt Dir Drëttubiddercode op déiselwecht Aart a Weis verwaltet, wéi Dir Drëttubidder-Servicer verwaltet. Dat ëmfaasst Lizenzgovernance, Softwareprovenanz a aktiv Schwachstellemitigatioun.

Wéi eng Fäegkeeten op enger Drëttubidder-Risikomanagementplattform wierklech wichteg sinn

Wann Äert Risikomanagement-Tool vun Drëttubidder nëmmen d'Liwweranten verfollegt, verpasst et dat eigentlecht Problem. Entwéckler importéieren elo méi ongepréifte Code wéi jee virdrun, vu Paketen, Container, Skripten an ... CI/CD Plugins. Dofir enthält d'Software, déi Dir liwwert, dacks Honnerte vun Elementer vun Drëttubidder, déi Dir net selwer entwéckelt, iwwerpréift oder verifizéiert hutt.

Fir dëse Risiko richteg ze verwalten, muss modern Risikomanagementsoftware vun Drëttubidder nei Ufuerderungen erfëllen standard an, et muss op deem Niveau funktionéieren, wou déi tatsächlech Risiken leien: an Ärer Codebasis an pipelines.

Genauer gesot, hei ass wat déi richteg Léisung liwwere soll:

SBOMs a Visibilitéit an enger Risikomanagementplattform vun Drëttpersounen

Dir kënnt net sécher sinn, wat Dir net gesitt. Är Plattform muss all Komponenten vun Drëttubidder identifizéieren, dorënner transitiv Ofhängegkeeten a Paketen op Systemniveau. E komplette a kontinuéierlech aktualiséierte Software-Materiallëscht (SBOM) ass net méi optional, et ass verlaangt vu Kader wéi DORA, NIS2 an Executive Order 14028.

Lizenzrisikodetektioun a Gouvernance

Lizenzverletzunge kënnen zu Prozesser féieren oder Iech zwéngen, Äre ganze Stack mat Open-Source-Software ze benotzen. Är Tools mussen Lizenzen mat héijem Risiko entdecken (wéi AGPL oder SSPL), personaliséiert Richtlinnen duerchsetzen an onbekannt oder konfliktiv Lizenztypen erkennen, ier se an d'Produktioun komm sinn.

Warnungen iwwer Ënnerhalt an Obsoleszenz

Veroudert Bibliothéike si meeschtens vulnérabel, net gepatcht an net ënnerhale ginn. Är Plattform muss Iech alarméieren, wann eng Komponent zënter Joren net aktualiséiert gouf oder wann hiren Ënnerhalter verschwonnen ass. Dëst hëlleft ze verhënneren, datt technesch Scholden zu Sécherheetsscholden ginn.

Echtzäit Malware an Detektioun vu Bedrohungen an der Supply Chain

Béiswëlleg Pakete waarden net op Audit-Iwwerpréiwungen. Si sinn entwéckelt fir roueg anzepassen an z'aktivéieren. Dofir muss Är Risikomanagementplattform Echtzäit-Scanne fir Trojaner, Backdoors, Typosquatting a verdächteg Scripte enthalen, ier eppes dovun an Är Ëmfeld kënnt.

Integréiert Erreechbarkeet a Prioriséierung

Entwéckler mat 500 net ausnotzbare Schwachstelle ze iwwerfluten verbessert d'Sécherheet net. Amplaz entsteet Kaméidi, et verzögert Handlungen a verschwendt Zäit. Dofir muss eng nëtzlech Plattform nach méi wäit goen. Si soll weisen, wat an Ärer App tatsächlech erreechbar a ausnotzbar ass. Zousätzlech muss si Problemer op Basis vun hirem Geschäftsauswierk prioritär behandelen an d'Alarmmiddegkeet reduzéieren, ouni richteg Risiken ze verstoppen.

Wéi Xygeni als Risikomanagementsoftware vun Drëttubidder a Fournisseuren fir Entwéckler funktionéiert

Traditionell Tools vun Ubidder schützen Är Software net viru Bedrohungen aus der realer Welt. Dir braucht amplaz eng Risikomanagementplattform vun Drëttpersounen, déi Äre Code kuckt, Är Ofhängegkeeten scannt a blockéiert wat geféierlech ass, ier en zesummegeluecht oder agesat gëtt.

Hei ass wéi Xygeni bitt richtege Schutz duerch en Entwéckler-éischt Approche:

4.1 Bauen SBOMs mat voller Ofhängegkeetsvisibilitéit

All zolidd Risikomanagementsoftware vun Drëttubidder muss e komplette Echtzäit-Inventar vun Ären Ofhängegkeeten ubidden. Xygeni generéiert automatesch SBOMs souwuel am SPDX- wéi och am CycloneDX-Format.

  • Dir kritt voll Iwwersiicht iwwer direkt, transitiv an net deklaréiert Ofhängegkeeten.
  • SBOMAktualiséierung mat all Build oder Scan, fir eng kontinuéierlech Konformitéit ze garantéieren
  • Exportéiert se oder integréiert se an Zertifizéierungen, fir d'Vertrauen an Är Liwwerketten ze beweisen

Doduerch eliminéiert Dir blann Flecken a reduzéiert d'Audit-Overhead.

4.2 Erkennung vun Ënnerhaltsrisiken an Drëttubidder- a Fournisseursrisikomanagementsoftware

Obwuel vill Tools Schwachstelle opzielen, weisen nëmmen e puer, wéi eng Komponenten veraltet sinn oder net méi ënnerhale ginn. Xygeni mécht dat awer.

Et flagelt:

  • Bibliothéiken ouni Updates zënter iwwer engem Joer
  • Projeten ouni aktiv Ënnerhalter
  • Net-gepatchte Komponenten mat bekannte Risiken

Dëst sinn roueg Risiken. Ouni Visibilitéit bestoe se weider. Xygeni ervirhiewt se awer fréi, sou datt Äert Team handele kann, ier se zu enger Belaaschtung ginn.

4.3 Automatesch Lizenzkonformitéit duerchsetzen

Risikomanagementsoftware vun Drëttubidder - Risikomanagementplattform vun Drëttubidder - Risikomanagementsoftware vun Drëttubidder - Risikomanagementsoftware vun Drëttubidder & Fournisseuren

Ee wichtegen Deel vun all Risikomanagementsoftware vun Drëttubidder a Fournisseuren ass Visibilitéit vu Lizenzrisiken.

Xygeni analyséiert d'Lizenz vun all Pak a weist Alarmer wann:

  • Eng Komponent enthält Copyleft- oder AGPL-Typ Lizenzen
  • Dir hutt widderspréchlech oder onbekannt Begrëffer
  • Eng Ofhängegkeet verletzt Är intern OSS-Politik

Dir gesitt Alarmer, déi mat engem 🚫-Symbol markéiert sinn. Wann Dir drop klickt, ginn déi genee Lizenz, den Impaktniveau an déi proposéiert Handlung ugewisen. Sou verhënnert Dir Lizenzverletzungen, ier se legal ginn.

4.4 Malware a Echtzäit erkennen a blockéieren

Standard Risikomanagementsoftware vun Drëttubidder verpasst dëst komplett: Malware an Ären Ofhängegkeeten.

Xygeni sicht no bekannte Malware mat Hëllef vu Bedrohungsinformatioune vu GitHub, OSV an dem NVD. Zousätzlech féiert et Verhalensscannungen aus fir ... z'entdecken Null-Deeg- a polymorphe Malware ier et verbreet.

Béiswëlleg Pakete gi mat engem ☣️ Ikon markéiert. Sou kënnt Dir déi komplett Metadaten iwwerpréiwen, den Urspronk gesinn an d'Komponent direkt a Quarantän setzen. Dëst Schutzniveau ass essentiell fir modern ... pipelines.

4.5 Prioritär dat setzen, wat Är Applikatioun tatsächlech beaflosst

Net all Schwachstelle sinn d'selwecht. Mat traditionellen Tools verschwendt Dir Zäit domat, CVEs ze reparéieren, déi Äre Code net beaflossen.

D'Xygeni Drëtt Partei Risikomanagement Plattform prioritéiert reell Risiken andeems se:

  • Erreechbarkeetsanalyse: kontrolléiert ob vulnérabel Code tatsächlech benotzt gëtt
  • EPSS-Bewäertung: predizéiert d'Wahrscheinlechkeet vun enger realer Ausbeutung

Dës Kombinatioun filtert Kaméidi a garantéiert, datt Äert Team dat, wat wierklech wichteg ass, séier reparéiert.

4.6 Risiken automatesch vun Äre PRs behiewen

Déi meescht Risikomanagementsoftware vun Drëttubidder léisst d'Sanéierung Iech iwwerloossen. Mee Xygeni geet nach weider.

Wann et e Problem erkennt, hëlleft et Iech et automatesch ze léisen:

  • AutoFix proposéiert déi sécherst Versioun
  • Et mécht op a pull request mat Kontext a Changelog
  • Dir kënnt verschidde Remediatiounen gläichzäiteg uwenden

Dëst spuert Stonnen manuell Aarbecht a vermeit d'Ratewierk beim Patchen.

Zesummen maachen dës Funktiounen Xygeni zu enger richteger Risikomanagementsoftware fir Drëttubidder a Fournisseuren fir Entwéckler, net nëmme fir Konformitéit. Dir verhënnert Malware, Lizenzverletzungen an Ofhängegkeetsdrift, ier se Schued verursaachen.

Risikomanagementsoftware vun Drëttubidder vs. Kontrollen op Code-Niveau

Fonktioun / Risikoberäich Risikosoftware fir Legacy-Ubidder Xygeni Drëtt Partei Risikomanagement Plattform
Verfollegt juristesch an Akafsdaten ✅ Jo ✅ Jo (iwwer SBOM + Lizenzmetadaten)
Analyséiert Code-Ofhängegkeeten ❌ Nee ✅ Jo (Echtzäit SCA mat SBOM Generatioun)
Erkennt opginn oder net ënnerhale Paketen ❌ Nee ✅ Jo (iwwer Metadaten + Ënnerhaltsanalyse)
Identifizéiert riskant oder Copyleft Lizenzen ⚠️ Deelweis (manuell Iwwerpréiwung) ✅ Jo (automatesch Lizenzrisikodetektioun)
Blockéiert bekannt an onbekannt Malware ❌ Nee ✅ Jo (iwwer Fréiwarnung + Verhalensscanning)
Prioriséiert ausnotzbar Schwachstelle ❌ Nee ✅ Jo (Erreechbarkeet + EPSS-Bewäertung)
Generéiert automatesch Remediatioun pull requests ❌ Nee ✅ Jo (AutoFix + Bulk-PRs)
Integréiert sech an CI/CD pipelines ❌ Nee ✅ Jo (Pre-Merge, Pre-Deployment, Attestatiounsgates)
Erfëllt d'Ufuerderunge vun Drëttubidder vun DORA / NIS2 ⚠️ Limitéiert ✅ Jo (Code, Lizenz an Proveniensofdeckung)

5. Risikomanagementsoftware vun Drëttubidder benotzen, fir mat DORA an NIS2 konform ze bleiwen

Sécherheet geet net nëmmen drëm, Ären ze schützen pipelines, et geet och drëm ze beweisen, datt Dir et maacht. Well nei Reglementer d'Messlat méi héich leeën, brauche Firmen eng Drëttubidder-Risikomanagementplattform, déi hëlleft, d'Konformitéit ze erfëllen, ouni d'Liwwerung ze blockéieren.

Loosst eis erklären, wéi Xygeni dat méiglech mécht.

DORA an NIS2: Vun Drëttubidder bis Open Source

d' Digital Operational Resilience Act (DORA) an der NIS2-Direktiv Béid fuerderen eng méi streng Iwwerwaachung vun Drëttpersounen. Si bleiwen awer net bei den Ubidder stoen. Dës Gesetzer betreffen explizit d'Softwarekomponenten, déi Dir an Ärem Stack benotzt, besonnesch Open Source.

Dofir muss Är Risikomanagementsoftware vun Drëttubidder:

  • OSS Komponenten a Echtzäit iwwerwaachen
  • Bekannt an onbekannt Bedrohungen (inklusiv Malware) erkennen
  • Ëmsetzung vun der Lizenzkonformitéit
  • Verfollegung vun der Hierkonft an der Softwareintegritéit
  • Halt en aktuellen Zoustand SBOM pro Verëffentlechung

Xygeni mécht dat alles direkt aus der Këscht, andeems et et an Är existent Systemer integréiert. CI/CD an Tools fir Versiounskontroll. Keng zousätzlech Schrëtt.

Exekutivuerdnung 14028 an SBOM Ufuerderunge

An den USA EO 14028 mécht SBOMeng gesetzlech Fuerderung fir federal Software-Ubidder. Awer och ausserhalb vun der Regierung mussen d'Ubidder elo voll Transparenz iwwer dat weisen, wat an hire Builds ass.

Xygeni hëlleft Iech, um Virsprong ze bleiwen:

  • Et generéiert automatesch SBOMs fir all Build an SPDX oder CycloneDX
  • Et ënnerschreift a späichert dës SBOMniewent Bauartefakten
  • Et enthält Lizenz- a Schwachstellemetadaten
  • Et ënnerstëtzt souwuel ëffentlech Registere wéi och privat Artefaktspäicherung

Mat dësem Niveau vun der Traçabilitéit kënnt Dir Auditen duerchféieren, op Ufroen vun de Clienten äntweren a komplett Softwaretransparenz a groussem Moossstaf erhalen.

Kontinuéierlech Zertifizéierung a Politikduerchsetzung

Xygeni ass net nëmmen e Scanner. Et erzwingt Vertrauen automatesch mat Hëllef vun:

  • Ënnerschriwwen in-toto-Attestatiounen
  • Echtzäit-Politikeporten baséiert op Scanresultater
  • Zentraliséiert dashboards fir Audit a Konformitéitskontroll

Dëst hëlleft Ärem Team ze weisen, datt all Risiken vun Drëttpersounen, egal ob se vum Ubidder oder vum Code baséieren, identifizéiert, verifizéiert a kontrolléiert ginn.

Konformitéit fir Entwéckler

Am Géigesaz zu der Risikomanagement-Software vun Drëttubidder brauch Xygeni keng nei Workflows. D'Entwéckler schaffen weider wéi gewinnt, während d'Plattform sech ëm Lizenzéierung, Malware a ... këmmert. SBOM Validatioun hannert de Kulissen.

Dës Gläichgewiicht tëscht Automatiséierung a Visibilitéit garantéiert datt:

  • Entwéckler verlangsamen net
  • Sécherheetséquipen behalen d'Kontroll
  • Auditeure kréien eng vollstänneg Traçabilitéit

An letztendlich bleift Är Organisatioun ouni Reibung konform mat de Reegelen.

6. Firwat d'Ofdeckung vun der Risikomanagementplattform vun Drëttpersounen mat Code ufänke muss

Risiko vun Drëttpersounen ass net méi nëmmen e Beschaffungsproblem. Et ass éischter e Softwareproblem, mat deem Entwéckler all Dag konfrontéiert sinn. Är Belaaschtung kënnt vun net vertrauenswürdege Ofhängegkeeten, veralteten Bibliothéiken, béiswëllege Paketen a Lizenzverletzungen, déi déif an Ärem Stack verstoppt sinn.

Och wann nach ëmmer vill Équipen op traditionell Tools vertrauen, Risikomanagementsoftware vun Drëttubidder gouf ni entwéckelt fir mat dësem Niveau vu Komplexitéit ëmzegoen. Et konzentréiert sech op Ubidder, net op Code. Dofir léisst et blann Flecken, déi Attacker ausnotze kënnen. Am modernen DevOps braucht Dir méi wéi Checklëschten. Dir braucht eng Risikomanagementplattform vun Drëttubidder dat tatsächlech scannt wat Dir baut a sécher mécht wat Dir verschéckt.

Dat ass genee wat Xygeni liwwert. Et geet iwwer d'Uewerflächenanalyse eraus a gëtt Ärem Team e richtege Schutz. Virun der Detektioun vu Malware an SBOM Automatiséierung bis Lizenzverfolgung a Prioriséierung op Basis vun der Erreechbarkeet, et hëlleft Iech:

  • Kontrolléiert wat an Är Software-Versuergungskette kënnt, ier et an d'Produktioun kënnt
  • Konformitéit mat Frameworks wéi DORA, NIS2 an EO 14028 ouni Problemer
  • Problemer automatesch behiewen mat pull request Korrekturen am Kontext
  • Beweist Vertrauen bei all Build, Repo, an pipeline konsequent
sca-tools-software-zesummesetzungsanalyse-tools
Prioritäriséiert, behënnert a séchert Är Softwarerisiken
Kritt Äre gratis Kont.
Kee Kreditkaart erfuerderlech.

Séchert Är Softwareentwécklung a Liwwerung

mat der Xygeni Produkt Suite